Niektóre kampanie społeczne się nie starzeją, a wręcz przeciwnie – stają się jeszcze bardziej aktualne. Niestety.

Pamiętam oryginalną kampanię o której wspomina Michał Rutkowski. Już wtedy mocno poruszała. Dziś, po aktualizacji, jest w tak przeraźliwie smutny sposób na czasie, i to dla mnie – ateisty. Polecam wszystkim do obejrzenia i refleksji; to jest naprawdę mocny, bardzo dobry spot. A jego historię, skopiowaną z profilu wspomnianego Michała, za jego zgodą, pozwoliłem sobie przytoczyć poniżej opublikowanego filmu.

„To był rok 2015, jakoś przed świętami Bożego Narodzenia. Pracowałem wtedy w naTemat. Przez światowe i polskie media przetaczał się pierwszy kryzys migracyjny. No i napisał wtedy do mnie Adam Sternik (dziś VML), z którym w DDB / Addapterze mieszkaliśmy na jednym piętrze i pracowaliśmy razem przy wielu projektach. Adam, który pracował wtedy w K2, powiedział, że razem z Łukasz Szyszka (dziś Grey) zrobili na święta film “Oni też byli uchodźcami, pamiętaj o tym stawiając puste nakrycie na wigilijnym stole”. I Adam zapytał, czy nie pomoglibyśmy tego jakoś medialnie rozhulać. Film mądry, cel zacny, pomogliśmy.

Od tego czasu minęło 6 lat. I tym razem odezwał się do mnie Bartek Klimaszewski, dziś szef kreacji w BBDO. A wtedy, 6 lat temu – szef kreacji w K2. A w międzyczasie – w McCannie. I Bartek napisał, że Michał SHOOTMAN Majewski, który wtedy 6 lat temu ten spot wyprodukował, stwierdził, że w dzisiejszym kontekście kryzysu na granicy tamta kampania nabrała nowej aktualności. I że może byśmy ją odkurzyli i dostosowali do dzisiejszych okoliczności.

Machina ruszyła. Zaczęliśmy pracować nad przeróbką spotu, jak to zrobić, żeby miało sens tu i teraz, sprawdzać prawa, a Bartosz Teresiak zaaranżował spotkanie z Fundacją Ocalenie. Kalina Czwarnóg z Fundacji Ocalenie zaproponowała, żebyśmy rozpoczęli z Fundacją akcję 15 października w Dzień Solidarności z Uchodźcami.

„Nigdy nie jest tak, że nie mamy żadnego wpływu. Nawet jak czuję się bezradny czy bezsilny, to nigdy nie usprawiedliwia tego, żebym nic nie robił! Nigdy nie wiesz, czy twoje działanie czegoś nie zmieni! Nie wiesz, czy ten twój czyn, chociaż mały, nie spowoduje jakichś zmian” – to mój ulubiony cytat z Henryka Wujca.

W Dzień Solidarności z Uchodźcami wypuszczamy najnowsze dziecko K2 Create, dziecko, z którego jestem szczególnie dumny. Powstało dzięki wspólnej inicjatywie i pracy po godzinach ludzi dobrej woli, którzy dziś pracują w różnych firmach, na codzień ze sobą konkurują – o telekomy, o FMCGi, o e-commercy. O digitale, o ATLe, o sociale. A jednak tutaj potrafili się wznieść ponad to i raz na jakiś czas zrobić coś dla idei. Zapominając o podziałach, o biznesie i o codziennych KPIach.

Chciałbym, żeby przygotowana przez nas kampania po pierwsze skłoniła do refleksji (że ci INNI to przecież MY, że ci migranci to przede wszystkim LUDZIE), a po drugie – do działania. K2 CREATE zna się na komunikacji, więc przygotowaliśmy kampanię. Shootme zna się na produkcji, więc ją wyprodukowało. Media użyczają swoją powierzchnię, dzięki Marta, dzięki Rafał, dzięki Michał.
A Fundacja Ocalenie zna się na działaniu i działa na granicy – link do wsparcia w komentarzu. Ale przecież każdy z nas może zorganizować mini zbiórkę najbardziej potrzebnych produktów. Każdy z nas może zorganizować zbiórkę pieniędzy. Albo transport do punktu pomocy Fundacji Ocalenie w Michałowie.

Mocno wierzę w to, że kropla będzie drążyła skałę. I że ludzi dobrej woli jest więcej.”

Michał Rutkowski
Managing Director at K2 Create

Ja też w to wierzę. A sam spot jest mocny, treściwy i trafia w sedno; raz jeszcze serdecznie polecam go obejrzeć.