Chcesz sam stworzyć nazwę firmy? Opanuj te 7 zasad głównych namingu, a może unikniesz spektakularnej, biznesowej porażki.

Znam to i rozumię doskonale: większość przedsiębiorców na początku biznesowej drogi liczy każdą złotówkę – własne oszczędności niełatwo się wydaje. Z tego powodu opublikowałem w serwisie Nowy Marketing krótki poradnik, który powinien pomóc w sytuacji, gdy samodzielnie decydujemy się stworzyć nazwę firmy; naming to nietani i niekrótki proces, dlatego jak najbardziej rozsądne jest czasem poprowadzić go samodzielnie, a nie wydawać budżetu na… mnie 🙂

We wspomnianym artykule podaję 7 zasad głównych namingu, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, gdy samemu tworzy się nazwę firmy. Tu nie ma zabawy: zła nazwa ściągnie biznes na dno, przeciętna nie będzie przeszkadzać, niezła pomoże, a dobra doda mu skrzydeł. Dlatego pamiętajmy o tym, że (najkrócej pisząc, pełna wersja tekstu w linku na dole tego wpisu):

  1. Fajnie, że masz nazwisko, ale chwilowo o nim zapomnij

O ile nie jest to nazwisko powszechnie znane i dobrze kojarzone, np.: Janda, Kondrat czy Kusznierewicz, to jednak sugeruję niekoniecznie eksponować go w nazwie – zwłaszcza w nazwie handlowej. Powód: marki żyją. Zmieniają nie tylko ofertę, asortyment, adres, ale też właścicieli. Nie ograniczaj sobie możliwości sprzedania swojej marki w przyszłości, a twoje nazwisko w nazwie może (nie musi, ale może) taką sprzedaż utrudnić…

  1. Myśl korzyścią, nie produktem

…Nazwa musi przyciągać uwagę i coś sugerować, nawet niekoniecznie obiecywać. Dlatego lepiej, gdy nazwa buduje ogólny kontekst i skojarzenia z np. bezpieczeństwem, niż gdy podajemy w niej na czym polega technologia użyta w produkowanych przez nas pasach samochodowych. Oczywiście, że ta technologia jest bardzo ważna. Ale opowiedzmy o niej na głębszych poziomach kontaktu klienta z marką – w haśle reklamowym lub copywritingu.

  1. Geografia czasem ogranicza

Tak: mamy skrajnie niekorzystne przykłady tego, jak używanie nazw powiązanych geograficznie, jest kulą u nogi firmy. Najbardziej jaskrawy przykład: Masarnia Stolec ze wsi Stolec w gminie Ząbkowice Śląskie, która na szczęście przeszła już renaming. Mamy też przykłady bardzo dobre, gdy nazwy są dość pojemne kontekstowo, a do tego dobrze siedzą w branży. Przykład: marki outdoorowe, produkujące sprzęt i ubrania na górskie wyprawy, które nazwane są nazwami szczytów: Elbrus, Lhotse – tutaj ma to sens, a i same te nazwy jako słowa brzmią dobrze. Granie geografią w nazwie może być więc i zaletą i wadą; zależnie od tego, czy sama nazwa jest wystarczająco uniwersalna, skojarzeniowa, czy zbyt dosłowna, wąska geograficznie i nieatrakcyjna językowo…

  1. Uważaj na trendy

Jedyną rzeczą pewną w trendach jest to, że się zmieniają. A nazwy jednak lepiej nie zmieniać. Jasne: można ją czasem odświeżyć modyfikując logo, dodając do niej claim itp., ale zasadniczo zmiana samej nazwy to tworzenie całego marketingu marki od nowa. Dlatego w namingu szukać warto rozwiązań trwałych, ponadczasowych, a nie chwilowych mód językowych.

  1. Rozsądnie wybierz język

Świat na Polsce i języku polskim się nie kończy. Ale nie kończy się też na języku angielskim, choć wiadomo, że wśród globalnych marek jest on językiem dominującym. Nieprzypadkowo jednak wiele kancelarii prawnych często wykorzystuje w nazwach klasyczną łacinę, która niejako z automatu nadaje marce powagi i nobliwości, co w przypadku tej branży jest bardzo pożądane…

  1. Streszczaj się

Nazwa to nie tekst reklamowy. Ba: to nawet nie jest hasło reklamowe. Aby nazwa była dobra, wystarczy by wzbudzała jedno, konkretne, korzystne dla marki skojarzenie. Tylko tyle i aż tyle.

  1. Bądź pewny swojego produktu

Bo jeśli ty nie będziesz jego pewny, to kto ma być? Twój klient, który to do ciebie przyjdzie o niego zapytać? Właśnie. Charyzma mobilizuje, pewność siebie przekonuje. Jeśli chcesz, aby ktoś od ciebie coś kupił, to ty musisz być pierwsza osobą pewną tego, że warto ten produkt kupić. To też może być widać w nazwie, dlatego niech nie będzie ona zbyt bojaźliwa, za bardzo asekuracyjna; na takie nazwy nikt nie zwraca uwagi.

To tylko obszerniejszy skrót. Pełny artykuł można przeczytać tutaj: Chcesz sam stworzyć nazwę firmy? Poznaj 7 ważnych zasad – zapraszam!