Małe, noworoczne podsumowanie: tomekbanasik.com widziane od strony statystyk serwera, czyli: wzrosty, wzrosty, wzrosty!

Strona w obecnej postaci pojawiła się w sieci w marcu 2010. Przez 2 miesiące (marzec i kwiecień) trwały testy i wypełnianie jej treścią. Dopiero w maju, po uzupełnieniu portfolio (ponad 100 postów) strona zaczęła być komunikowana i linkowana. Efekt widać w statystykach wizyt/mc – z 1500 do 23 000 wizyt w 6 miesięcy:

Okres marzec-kwiecień to czas wypełniania strony treścią. Stąd (zwłaszcza w marcu), współczynnik odsłon na wizytę jest bardzo wysoki (około 60). Współczynnik ten zmalał w kwietniu, gdy trwały prace testowe/finalizujące stronę do startu.

Początek komunikowania strony w sieci to maj 2010 roku. W czerwcu zaczął się etap budowania zasięgu strony – celem było odzyskanie do końca roku zasięgu wcześniejszej wersji strony (widniejącej pod adresem www.banasik.be) – czyli 20 000 odsłon miesięcznie. Plan udało się zrealizować już w listopadzie.

Zasadniczo – sukces! Zwłaszcza, że dotychczas zasięg strony budowałem bez angażowania środków finansowych w reklamy. Przez cały rok 2010 nie została odpalona ani jedna kampania reklamowa strony tomekbanasik.com; trwały tylko działania promocyjne na serwisach społecznościowych.

Dopiero po osiągnięciu zakładanych 20 000 odsłon, strona została minimalnie dofinansowana – kampanią profilu strony na facebooku (wartą całe… 50$) oraz zlecone zostało pozycjonowanie strony w google – pierwsze, widoczne efekty tego pozycjonowania przewidywane są na luty 2011 roku.

Ciekawostki ze statystyk

Ruch z Polski stanowi tylko 47% całkowitego ruchu na stronie:

O ile ruch ze Stanów jest uzasadniony (m.in. realizacja zleceń dla agencji TippingSprung z Nowego Yorku), a ruch z Francji może wiązać się z miejscem posadzenia serwerów strony (znajdują się one właśnie we Francji), o tyle na kolejnej pozycji spodziewałem się raczej Wysp Brytyjskich (odległa pozycja), a nie Niemiec. Widać nie tylko znajomi wchodzą na stronę z zagranicy.

W przypadku miast generujących największy ruch zaskoczeń nie ma: pierwsza jest Warszawa, a później długo, długo nic:

Z kluczowych dla ruchu informacji – głównym źródłem wejść jest google, a najpopularniejszą frazą słowo copywriter:

Główną platformą użytkowników strony jest tradycyjnie Windows.

Podsumowując: to był udany rok! Wszystkiego najlepszego w pierwszym dniu 2011!