Znalezienie dobrego słowa trudną sztuką jest. I już. Niemal codziennie w przekonaniu tym utwierdzają mnie różne Pocztexy, Polimexy, Budimexy, Hardexy, Kopexy, Plastboxy, Techmexy, Warimpexy i podobne spuścizny namingowego myślenia lat 80-tych. Niczym nie można tak sobie przechlapać biznesu jak kiepską nazwą firmy. Zwłaszcza, gdy poziom tej nazwy sięgnie… odbytu. Dosłownie.

Ten znany i szeroko komentowany na Goldenline przypadek nazwy firmy rewelacyjnie potwierdza tę regułę. I tak oto, zapewne dlatego, aby nazwa firmy była dostojna i poważna, pewna agencja nieruchomości postawiła na słowo łacińskie.

Trąci myszką, ale w sumie nic niezwykłego i nawet dość zrozumiałe? Niestety, trochę gorzej trąci łacina założycieli firmy. Trąci tak trochę… analnie. Nazywając swoją firm? „Rectum”, dokonali oni absolutnie spektakularnej, namingowej wpadki. ekwilibrystycznej sztuczki. Czyli – mówiąc wprost – znaleźli się w dupie.

Wiadomo: nie każdy wie, że 'rectum’ znaczy po prostu 'odbyt’. Ale żeby tego nie sprawdzić przed rejestracją nazwy firmy? Zgadzam się w sumie, że o osobach, które szukają mieszkania czy domu do kupna, mówi się czasem, że „badają” albo wręcz „penetrują rynek”. Ale żeby od razu penetrować go przez „Odbyt”? Chyba są też inne sposoby.

Przypisy:

www.rectum.com.pl – nieruchomości „Rectum” (szybko zniknęli po tej publikacji, stąd tylko link do panoramy firm)

Rectum – tłumeczenie słowa:

rzeczownik: (1.1) anat. odbytnica, prostnica

odmiana: (1.1) lp rectum; lm recta / rectums

Badanie per rectumbadanie przez odbytnicębadanie przez odbytbadanie przezodbytnicze, badanie PR, badanie p.r. (od łac. per rectum, przez odbytnicę), badanie DRE (od ang. digital rectal examination) – jedno z podstawowych badań lekarskich stosowanych w proktologii, ginekologii, urologii i innych specjalnościach lekarskich. Badanie wykonuje się palcem. Palec w trakcie badania wchodzi na głębokość około 7–8 cm, w okolicę fałdu Kohlrauscha.

To znaczy znaczy się w kontekście nazwy tego biura nieruchomości, jej autorom chodziło o: „analną penetrację rynku nieruchomości?”