Jak wdrożyć dobrą identyfikację sklepu, restauracji lub zakładu, aby była zgodna z prawem, estetyczna i przyciągała uwagę? Kochani przedsiębiorcy: Gdynia świetnie wam to wytłumaczy.

Każdy to zna. Lokalne firmy, od lat zlokalizowane w centrach miast. Tradycja, ale… czemu wypisana tak okropnym fontem, z paskudnym layoutem, na kiczowatych, metalowych blachach. Obrandowanie wielu mniejszych sklepów wprost szpeci przestrzeń publiczną. Gdynia postanowiła coś z tym zrobić. I bardzo dobrze zaczęła.

„Od strony ulicy” to poradnik dla przedsiębiorców i zarządców nieruchomości, podpowiadający, jak stworzyć dobry szyld. We współpracy ze stowarzyszeniem Traffic Design, wydany przez miasto, odnosi się do modernistycznego śródmieścia Gdyni i jest próbą uregulowania ekspozycji marek mieszczących się tam sklepów, zakładów itp. Poradnik został wydany w nakładzie 1200 egzemplarzy. Jest bezpłatny. Można go też pobrać online (link na dole wpisu).

– Przestrzeń miejska ulega ciągłym zmianom i często powoduje to chaos informacyjny oraz jej przeładowanie. Przyczynia się do tego również źle zaprojektowany szyld. Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność wychodzą z identyfikacją w przestrzeń miejską. Biuro plastyka miasta jest często zaangażowane w długi i czasochłonny proces przeprowadzania przedsiębiorcy lub projektanta od pomysłu na szyld do właściwego rozwiązania.

Uznałem, że opracowanie poradnika szyldziarskiego z pewnością usprawni naszą pracę, ale przede wszystkim pomoże przedsiębiorcom podjąć decyzję w sprawie dobrego projektu szyldu. Na końcu jest dobro najważniejsze: estetyka przestrzeni miejskiej – mówi Jacek Piątek, plastyk miasta.

Pomysł, aby stworzyć dla przedsiębiorców publikację, która dokładnie tłumaczy, jak stworzyć dobry szyld zakładu, jest praktyczny, a jego wdrożenie może bardzo pozytywnie wpłynąć na estetykę miasta. Podręcznik omawia cały proces: koncepcję, projektowanie i produkcję szyldu. Dodatkowo są w nim porady związane z liternictwem, kolorystyką i ekspozycją towaru na witrynach. Wszystko opisane jasnym językiem i zilustrowane przykładami – cenna publikacja, nie tylko dla mieszkańców Gdyni.

Poradnik można pobrać ze strony www.gdynia.pl.