Advertorial promujący wprowadzenie standardu HD do oferty Cyfrowego Polsatu.


brief: jak najprościej, dziennikarsko, obrazowo
target: szeroki mainstream
rok: 2008
klient: Cyfrowy Polsat
agencja reklamowa: Concept Publishing Polska

Teksty wykorzystywane były zarówno na stronie www stacji jak i w drukowanych materiałach promocyjnych. Tutaj można przeczytać drugi advertorial przygotowany dla Cyfrowego Polsatu: Pudełko z dalmatyńczykami, czyli dekoder z funkcją nagrywania.

 

HDTV. Obraz jak z bajki

High Definition (HD) to wysoka rozdzielczość obrazu. HD posiada pięciokrotnie więcej pikseli od tradycyjnego obrazu telewizyjnego. Dla nas oznacza to, że w każdej oglądanej scenie widzimy pięć razy więcej szczegółów.

High Definition to obecnie najnowocześniejsza technika emisji programów TV – jakością przewyższa filmy DVD. Dopiero przy oglądaniu materiałów w rozdzielczości 1920×1080 pikseli nabierają one nowej przestrzeni i… szerokości. Obraz HD posiada proporcje 16:9, co oznacza, ze jego długość w poziomie jest prawie dwukrotnie większa od wysokości. W porównaniu do popularnego standardu 4:3 daje to zupełnie inną jakość oglądania filmów.

High Definition to technologia oparta na bardzo precyzyjnym trybie zapisu danych. Dużo dokładniejszym od standardowego zapisu cyfrowego. Z tego powodu do jej realizacji potrzebny jest najnowocześniejszy sprzęt.

Telewizja Polsat jako pierwsza w Polsce kupiła dwa wozy transmisyjne przystosowane do nadawania w jakości HD. Będą one odpowiedzialne m.in. za relacje kanału Polsat Sport HD.

Wysoka jakość HDTV wymaga również nowoczesnych technologii służących do jej odbioru. Klasyczne dekodery TV satelitarnej mają niewystarczające parametry techniczne, aby mogły przekazywać obraz w takiej precyzji; stąd Polsat wprowadza na rynek unowocześnione dekodery HD. Posiadają one szybsze procesory i większą przepustowość, dzięki czemu mogą płynnie przetworzyć wielokrotnie więcej danych, co jest niezbędne do obsługi HDTV.

Obraz HD to przyszłość telewizji… ale z tej przyszłości można korzystać już dzisiaj. Aby w pełni czerpać przyjemność z oglądania HDTV, niezbędny jest telewizor oznaczony jako Full HD, który operuje obrazem o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Do dobrego odbioru tego typu telewizji wystarczy też odbiornik HD Ready, w którym obraz będzie osiągał rozdzielczość 1366×768 pikseli. Telewizor o proporcjach obrazu 4:3 i tak od dawna już jest przestarzały, więc jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, to najwyższy czas zastanowić się nad jego wymianą.