Naming – tworzenie chwytliwych nazw firm, usług, produktów i in. Również w wariantach z wolnymi domenami .pl, .com.

Dostępność wszystkich proponowanych nazw marek, produktów, firm i usług jest wstępnie sprawdzana w bazach online Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Propozycje nazw opatrzone są komentarzem autorskim oraz (w zależności od typu projektu) informacją o możliwych do zarejestrowania domenach. Wycena projektu zależy od trudności w pozyskaniu wolnej, dokładnej domeny – jak poniżej.

Jeżeli w briefie na nazwę warunkiem jest wolna domena linearna (np. nazwa nipo, domena nipo.pl), wówczas wycena zależy od oczekiwań wobec typu wolnych domen. Najniższa stawka obejmuje wówczas projekty, w których prezentowane są nazwy firm z dowolnymi domenami z grupy: .pl, .com.pl, .eu, .net, .com – zwykle jest to najprostsza z nich do pozyskania, czyli .com.pl. Gdy zakres domen, które możemy proponować jest ograniczany, trudność projektu rośnie; w efekcie rośnie też jego wycena.

W przypadku projektów namingowych gwarantowane jest minimum 5 serii propozycji; każda seria zawiera minimum 5 propozycji nazw. Czas realizacji jednej serii propozycji nazw to ok 3-5 dni roboczych. Propozycje nazw przedstawiane są na życzenie albo w formie prezentacji .pdf, albo z krótkim omówieniem w formie pliku .doc.

Naming – definicja

Naming (z ang. nazewnictwo); dział marketingu zajmujący się tworzeniem nazw firm, usług, produktów, marek, organizacji, konkursów i innych, dowolnych podmiotów i realizacji. Copywriter realizujący ten etap brandingu ma za zadanie opracować nazwę chwytliwą, ciekawą i łatwą do zapamiętania. W efekcie, dobra nazwa firmy lub produktu przekłada się na zwiększenie sprzedaży oraz zwiększa skuteczność prowadzonych kampanii reklamowych, dzięki łatwiejszemu utrwalaniu się nazwy w pamięci konsumenta.