6 advertoriali promujących badania HPV oraz testy HPV z portfolio laboratorium Nucleagena.


brief
: para-naukowo i merytorycznie ale troszkę „strasząco”
target: kobiety
rok: 2008
klient: Nucleagena

Cytologia jednowarstwowa. Pewność przede wszystkim

W przypadku diagnozy lekarskiej pacjenci oczekują wyników pewnych w 100%. Tym bardziej oczekują tej pewności, gdy w grę wchodzą śmiertelne choroby, takie jak rak szyjki macicy. Dlatego laboratorium Nucleagena stosuje najdokładniejszą metodę badań cytologicznych opartą na teście ThinPrep®.

Badanie cytologiczne ma na celu określenie prawdopodobieństwa rozwoju u pacjentki raka szyjki macicy. Polega ono na analizie wymazu cytologicznego; jego wyniki w Polsce oceniane są według klasyfikacji Papanicolau pochodzącej z początku XX wieku. Często, równie?ż samo badanie, prowadzone jest na starej metodzie przechowywania wymazu na szkiełku. Tymczasem w USA od dłuższego czasu obowiązuje dużo skuteczniejsza metoda przechowywania wymazu z pochwy; ThinPrep®, oraz nowocześniejsza forma klasyfikacji wyników, określana jako system Bethesda….

itd.

Nobel 2008 za odkrycie wirusa HPV

Harald zur Hausen otrzymał w tym roku nagrodę Nobla za badania nad wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego m.in. za rozwój raka szyjki macicy. Laureat Nobla w dziedziny fizjologii i medycyny nagrodę podzielił się z odkrywcami wirusa HIV.

Harald udowodnił, że DNA wirusa HPV łączy się z DNA komórek człowieka. W efekcie powoduje on 95% przypadków zachorowań na raka szyki macicy; jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet – rocznie odnotowywanych jest około 500 000 nowych przypadków tej odmiany raka. Z badań wynika, że jest to najbardziej rozpowszechniony wirus przenoszony drogą płciową – zakażonych jest od 50 do 80 procent populacji. W 20% przypadków jego obecność przejmuje formę przewlekłą, która statystycznie, 500-krotnie zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy….

itd.

Oddychaj. Oszczędzaj płuca

W roku 1976 rocznica podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych była dla amerykańskich żołnierzy wybitnie nieszczęśliwa. W tym dniu, podczas zjazdu weteranów Legionu Amerykańskiego Stanu Pensylwania, 186 osób zachowało na legionellozę. 29 weteranów oraz 5 pracowników personelu zmarło. Odpowiedzialna za to była bakteria, która nadal często jest wykrywana w polskich szpitalach i hotelach.

W 2005 roku, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna z Gdańska przeprowadziła kontrolę wody w 30 hotelach na Pomorzu. W kilku z nich stwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila, wywołujących legionellozę. Kontrole przeprowadzono po wykryciu objawów tej choroby u niemieckiego turysty. W 2007 roku w Jastrzębiu Zdroju zmarły trzy z sześciu osób zakażonych legionellozą. Sprowokowało to ministerstwo zdrowia do działania – wydało ono decyzję o badaniach w kierunku legionellozy wszystkich obiektów użyteczności publicznej nie rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy….

itd.

Do trzydziestki możesz spać spokojnie

Definitywnie nie warto się starzeć. Więcej obowiązków, więcej problemów, większa podatność na choroby, a co się z nią wiąże, więcej spotkań towarzyskich… z lekarzem. Niestety konsultacje z tym ostatnim, kobiecie po 30-tce są niemal niezbędne dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka piersi.

Rocznie w Polsce odnotowuje się 130 000 nowych zachorowań na nowotwory. Co roku 85 000 Polaków umiera na różne odmiany raka. Całkowicie wyleczonych zostaje tylko około 30% pacjentów (porównując – w USA odsetek ten wynosi 60%,; w Europie Zachodniej 50%). Jednocześnie statystki te mają ulec pogorszeniu – za 10 lat liczba nowych zachorowań na nowotwory w Polsce ma wzrosnąć do 160 000 rocznie…

itd.

Choroba o której filozofom często się śniło

Coś, o czym piszą filozofowie, medycy i literaci od 3000 lat, musi być raczej istotne. Zwłaszcza gdy przewija się i przez Stary Testament i przez pisma Hipokratesa i… później już regularnie powraca. Tym nieśmiertelnym (niestety) tworem nie tylko literatury jest po prostu… rzeżączka.

Choć pierwsze wzmianki o rzeżączce pojawiają się w zamierzchłej starożytności, to nazwał ją dopiero Galen w II wieku n.e. Jednak on nie uważał jej za chorobę. Musiały minąć kolejne stulecia, zanim Albert Neisser w 1879 roku wykrył w ropie pochodzenia rzeżączkowego osobliwą bakterię, którą nazwał gonokokiem. Dziś rzeżączka, choć nadal niezwykle powszechna, jest bardzo łatwa do wyleczenia… pod jednym warunkiem; gdy zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana. I tutaj zaczyna się problem, bo w 7 przypadkach na 10, zarażone nią kobiety nie mają żadnych objawów. U mężczyzn sytuacja jest prostsza – bezobjawowo choroba ta rozwija się tylko w co dziesiątym przypadku…

itd.

Bezpłodność, ciąża i wirusy

Czekając na dziecko dobrze się przygotowujesz; kupujesz łóżeczko, ubranka, pieluszki, pierwsze zabawki. Tymczasem jest jeden o wiele ważniejszy element tych przygotowań – dokładne badania, które pomogą urodzić zdrowego, dobrze rozwiniętego maluszka.

Lista niebezpieczeństw wynikających z chorób przenoszonych drogą płciową, które możesz przekazać swojemu dziecku jest niepokojąco długa; niska masa ciała po urodzeniu, zapalenie spojówek, zapalenie płuc, sepsa noworodkowa, uszkodzenia neurologiczne, utrata wzroku lub słuchu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Tego typu choroby zwiększają też ryzyko poronienia. Dlatego ciężarne kobiety w II i III trymestrze powinny prosić lekarzy prowadzących o wykonanie badań pod kątem Chlamydia, Mykoplasma genitalium, Ureaplasma sp. oraz HSV I/II – nie wszyscy wykonują je rutynowo…

itd.