6 advertoriali promujących badania HPV oraz testy HPV z portfolio laboratorium Nucleagena.
brief: para-naukowo i merytorycznie ale troszkę „strasząco”
target: kobiety
rok: 2008
klient: Nucleagena
Cytologia jednowarstwowa. Pewność przede wszystkim
W przypadku diagnozy lekarskiej pacjenci oczekują wyników pewnych w 100%. Tym bardziej oczekują tej pewności, gdy w grę wchodzą śmiertelne choroby, takie jak rak szyjki macicy. Dlatego laboratorium Nucleagena stosuje najdokładniejszą metodę badań cytologicznych opartą na teście ThinPrep®.
Badanie cytologiczne ma na celu określenie prawdopodobieństwa rozwoju u pacjentki raka szyjki macicy. Polega ono na analizie wymazu cytologicznego; jego wyniki w Polsce oceniane są według klasyfikacji Papanicolau pochodzącej z początku XX wieku. Często, równie?ż samo badanie, prowadzone jest na starej metodzie przechowywania wymazu na szkiełku. Tymczasem w USA od dłuższego czasu obowiązuje dużo skuteczniejsza metoda przechowywania wymazu z pochwy; ThinPrep®, oraz nowocześniejsza forma klasyfikacji wyników, określana jako system Bethesda….
itd.
—
Nobel 2008 za odkrycie wirusa HPV
Harald zur Hausen otrzymał w tym roku nagrodę Nobla za badania nad wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnego m.in. za rozwój raka szyjki macicy. Laureat Nobla w dziedziny fizjologii i medycyny nagrodę podzielił się z odkrywcami wirusa HIV.
Harald udowodnił, że DNA wirusa HPV łączy się z DNA komórek człowieka. W efekcie powoduje on 95% przypadków zachorowań na raka szyki macicy; jednego z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet – rocznie odnotowywanych jest około 500 000 nowych przypadków tej odmiany raka. Z badań wynika, że jest to najbardziej rozpowszechniony wirus przenoszony drogą płciową – zakażonych jest od 50 do 80 procent populacji. W 20% przypadków jego obecność przejmuje formę przewlekłą, która statystycznie, 500-krotnie zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy….
itd.
—
Oddychaj. Oszczędzaj płuca
W roku 1976 rocznica podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych była dla amerykańskich żołnierzy wybitnie nieszczęśliwa. W tym dniu, podczas zjazdu weteranów Legionu Amerykańskiego Stanu Pensylwania, 186 osób zachowało na legionellozę. 29 weteranów oraz 5 pracowników personelu zmarło. Odpowiedzialna za to była bakteria, która nadal często jest wykrywana w polskich szpitalach i hotelach.
W 2005 roku, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna z Gdańska przeprowadziła kontrolę wody w 30 hotelach na Pomorzu. W kilku z nich stwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila, wywołujących legionellozę. Kontrole przeprowadzono po wykryciu objawów tej choroby u niemieckiego turysty. W 2007 roku w Jastrzębiu Zdroju zmarły trzy z sześciu osób zakażonych legionellozą. Sprowokowało to ministerstwo zdrowia do działania – wydało ono decyzję o badaniach w kierunku legionellozy wszystkich obiektów użyteczności publicznej nie rzadziej niż raz na dwanaście miesięcy….
itd.
—
Do trzydziestki możesz spać spokojnie
Definitywnie nie warto się starzeć. Więcej obowiązków, więcej problemów, większa podatność na choroby, a co się z nią wiąże, więcej spotkań towarzyskich… z lekarzem. Niestety konsultacje z tym ostatnim, kobiecie po 30-tce są niemal niezbędne dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia raka piersi.
Rocznie w Polsce odnotowuje się 130 000 nowych zachorowań na nowotwory. Co roku 85 000 Polaków umiera na różne odmiany raka. Całkowicie wyleczonych zostaje tylko około 30% pacjentów (porównując – w USA odsetek ten wynosi 60%,; w Europie Zachodniej 50%). Jednocześnie statystki te mają ulec pogorszeniu – za 10 lat liczba nowych zachorowań na nowotwory w Polsce ma wzrosnąć do 160 000 rocznie…
itd.
—
Choroba o której filozofom często się śniło
Coś, o czym piszą filozofowie, medycy i literaci od 3000 lat, musi być raczej istotne. Zwłaszcza gdy przewija się i przez Stary Testament i przez pisma Hipokratesa i… później już regularnie powraca. Tym nieśmiertelnym (niestety) tworem nie tylko literatury jest po prostu… rzeżączka.
Choć pierwsze wzmianki o rzeżączce pojawiają się w zamierzchłej starożytności, to nazwał ją dopiero Galen w II wieku n.e. Jednak on nie uważał jej za chorobę. Musiały minąć kolejne stulecia, zanim Albert Neisser w 1879 roku wykrył w ropie pochodzenia rzeżączkowego osobliwą bakterię, którą nazwał gonokokiem. Dziś rzeżączka, choć nadal niezwykle powszechna, jest bardzo łatwa do wyleczenia… pod jednym warunkiem; gdy zostanie odpowiednio wcześnie rozpoznana. I tutaj zaczyna się problem, bo w 7 przypadkach na 10, zarażone nią kobiety nie mają żadnych objawów. U mężczyzn sytuacja jest prostsza – bezobjawowo choroba ta rozwija się tylko w co dziesiątym przypadku…
itd.
—
Bezpłodność, ciąża i wirusy
Czekając na dziecko dobrze się przygotowujesz; kupujesz łóżeczko, ubranka, pieluszki, pierwsze zabawki. Tymczasem jest jeden o wiele ważniejszy element tych przygotowań – dokładne badania, które pomogą urodzić zdrowego, dobrze rozwiniętego maluszka.
Lista niebezpieczeństw wynikających z chorób przenoszonych drogą płciową, które możesz przekazać swojemu dziecku jest niepokojąco długa; niska masa ciała po urodzeniu, zapalenie spojówek, zapalenie płuc, sepsa noworodkowa, uszkodzenia neurologiczne, utrata wzroku lub słuchu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Tego typu choroby zwiększają też ryzyko poronienia. Dlatego ciężarne kobiety w II i III trymestrze powinny prosić lekarzy prowadzących o wykonanie badań pod kątem Chlamydia, Mykoplasma genitalium, Ureaplasma sp. oraz HSV I/II – nie wszyscy wykonują je rutynowo…
itd.
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.