Kubańczycy przez 50 lat prezydentury Fidela Castro przynajmniej na jedno nie mogli narzekać. Czasu na delektowanie się cygarami im nie brakowało. Bo co innego można robić podczas wielogodzinnych przemówień wodza, skierowanych do narodu zebranego na placu Rewolucji w Hawanie?

Początki wielkich marek czasem są banalne. Tak jak nazwa Cohiba, obecnie symbolizująca jedne z najlepszych cygar świata, która znaczy po prostu „tytoń”. Jednak już sama historia tej marki na pewno banalna nie jest.

Korzenie sławy

Legenda Cohiby zaczyna się od wielkiego kubańskiego wodza. Według niej, to właśnie Fidel Castro zwrócił uwagę na niezwykły zapach cygar, które palił jego ochroniarz Bienvenido „Chicho” Perez. Cygara oczywiście były znakomite. Dla „Chicho” własnoręcznie zwijał je przyjaciel Eduardo Rivera pracujący w fabryce cygar La Corona w Hawanie. Dzięki wspomnianemu zbiegowi okoliczności został on mianowany osobistym producentem cygar Fidela Castro. Działo się to w 1966 roku i przez następne 16 lat marka Cohiba symbolizowała cygara produkowane wyłącznie dla wodza oraz najwyższych dygnitarzy Kuby. Była też traktowana jako luksusowy prezent dla zagranicznych gości.

Mit o udach Kubanek

Popularna – dzięki opowieściom Hemingwaya – historia głosi, że młode Kubanki zwijają te cygara wprost na swoich udach. Rzeczywiście w początkach Cohiby na terenie fabryki powstałej w willi El Laguito cygara te zwijały wyłącznie kobiety… Lecz na tym kończy się prawda tego mitu. Faktem natomiast jest, że nadal są one zwijane ręcznie, a tytoń, z którego są produkowane, pochodzi z plantacji w Vuelta Abajo w prowincji Pinar del Rio, uznawanej za najlepszy region świata do uprawy tego typu roślin.

Dla aficionados

Marka „wyszła do ludu” w roku 1982 przy okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w trzech klasycznych rodzajach: Panetela, Corona Especial oraz Lancero. Dziś odmian Cohiby jest ponad dwadzieścia, a najnowsze z nich, takie jak linia Maduro 5, powstają z tytoniu leżakowanego przez pięć lat. Liście różnych odmian Cohiby przechodzą proces potrójnej fermentacji, dzięki czemu osiągają wyjątkową delikatność, smak i… sławę najlepszych i najbardziej prestiżowych cygar z całej kolekcji Habanos SA.

Advertorial: Tomasz Banasik
Opublikowano w: Prestige nr 2/2008
Wydawnictwo: Concept Publishing Polska