W zasadzie – czym się zajmuje kreatywny, w sensie: redaktor kreatywny, creative editor – nie jest to powszechnie znane w Polsce stanowisko (jeszcze).

Tym zabawniej się czuję, gdy mam w CV wpisany kilkuletni etap etatowego sprawowania funkcji redaktora kreatywnego. Więc: „o co chodzi”?

Redaktor – wiadomo. Kreatywny – wiadomo. Oba słowa są oczywiste. Ale ich zestawienie w nazwie stanowiska wcale nie znaczy, że jest to po prostu „pomysłowy redaktor”.

Redaktor kreatywny to stanowisko zbliżone do copywritera, względnie content managera, z tą różnicą, że działa w obszarze mediów i (często) content marketingu. Inaczej mówiąc: copywriter przygotowuje koncepcje i pomysły reklam. Redaktor kreatywny ma za zadanie wymyślanie i przygotowywanie koncepcji czasopism (np. branży custom publishing, gdy są to czasopisma sponsorowane/brandowane przez marki, muszą więc dodatkowo realizować zadania marketingowe), serwisów www, portali i innych contentowych publikacji drukowanych, webowych i interaktywnych.

Jasko redaktor kreatywny miałem przyjemność poprowadzić tworzyć koncepcje bardzo wielu czasopism custom publishing, m.in. dla takich marek jak: Bank Pekao, Polpharma, Copernicus, Alma, Shell, Mazda Polska i wielu innych.

Redaktor kreatywny – zakres obowiązków:
– Czytanie briefu i rozmowy z klientem na etapie powstawania konceptu magazynu
– Stworzenie nazwy, szpigla (układu treści) i koncepcji magazynu
– Współpraca z grafikami przy wstępnej makiecie magazynu
– Stworzenie planu rozwoju czasopisma

Redaktor kreatywny

Redaktor kreatywny