Cohiba, Castro i uda Kubanek

Kubańczycy przez 50 lat prezydentury Fidela Castro przynajmniej na jedno nie mogli narzekać. Czasu na delektowanie się cygarami im nie brakowało. Bo co innego można było robić podczas wielogodzinnych przemówień wodza, skierowanych do narodu zebranego na placu Rewolucji w Hawanie? W trakcie standardowych dla niego kilkugodzinnych wystąpień pewnie trudno było nie zapalić. Początki wielkich marek […]

Kubańczycy przez 50 lat prezydentury Fidela Castro przynajmniej na jedno nie mogli narzekać. Czasu na delektowanie się cygarami im nie brakowało. Bo co innego można było robić podczas wielogodzinnych przemówień wodza, skierowanych do narodu zebranego na placu Rewolucji w Hawanie? W trakcie standardowych dla niego kilkugodzinnych wystąpień pewnie trudno było nie zapalić.

foto: Johnny Ioannidis

Początki wielkich marek czasem są banalne. Tak jak nazwa Cohiba, obecnie symbolizująca jedne z najlepszych cygar świata, która znaczy po prostu „tytoń”. Jednak już sama historia tej marki na pewno banalna nie jest.

Korzenie sławy

Legenda cohiby zaczyna się od wielkiego kubańskiego wodza. Według niej, to właśnie Fidel Castro zwrócił uwagę na niezwykły zapach cygar, które palił jego ochroniarz Bienvenido „Chicho” Perez. Cygara oczywiście były znakomite. Dla „Chicho” własnoręcznie zwijał je przyjaciel Eduardo Rivera pracujący w fabryce cygar La Corona w Hawanie. Dzięki wspomnianemu zbiegowi okoliczności został on mianowany osobistym producentem cygar Fidela Castro. Działo się to
w 1966 roku i przez następne 16 lat marka Cohiba symbolizowała cygara produkowane wyłącznie dla wodza oraz najwyższych dygnitarzy Kuby. Była też traktowana jako luksusowy prezent dla zagranicznych gości.

Mit o udach Kubanek

Foto: Tomasz Banasik

Popularna – dzięki opowieściom Hemingwaya – historia głosi,
że młode Kubanki zwijają te cygara wprost na swoich udach. Rzeczywiście w początkach cohiby na terenie fabryki powstałej w willi El Laguito cygara te zwijały wyłącznie kobiety… Lecz na tym kończy się prawda tego mitu. Faktem natomiast jest, że nadal są one zwijane ręcznie,
a tytoń, z którego są produkowane, pochodzi z plantacji w Vuelta Abajo w prowincji Pinar del Rio, uznawanej za najlepszy region świata do uprawy tego typu roślin.

Dla aficionados
Marka „wyszła do ludu” w roku 1982 przy okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w trzech klasycznych rodzajach: Panetela, Corona Especial oraz Lancero. Dziś odmian cohiby jest ponad dwadzieścia, a najnowsze z nich, takie jak linia Maduro 5, powstają z tytoniu leżakowanego przez pięć lat. Liście różnych odmian cohiby przechodzą proces potrójnej fermentacji, dzięki czemu osiągają wyjątkową delikatność, smak i… sławę najlepszych i najbardziej prestiżowych cygar
z całej kolekcji Habanos SA.

Tekst: Tomasz Banasik
Opublikowano w: Prestige nr 2/2008
Wydawnictwo: Concept Publishing Polska

Prestige magazine 2/2008 - cover

Tagi:

POST A COMMENT

You must be logged in to post a comment.

KONTAKT

telefon: 502 259 969 (mam zablokowane rozmowy łączące się z numerów zastrzeżonych)
e-mail: banasik @ g.pl adres: ul. Gutta 1/18 | 02-777 Warszawa

web 2.0:
facebook: oficjalnie | prywatnie
inne: LinkedIn | goldenline | twitter | Pinterest

Na bieżąco obserwuj zmiany na stronie za pomocą czytnika RSS:

CV

Słowo klucz: anonimowość. W sieci jest wszechobecna. Oraz: czysto pozorna.

Sam współpracuję z osobami, które dobrze znam
i których umiejętności jestem pewien. Dziwne więc by było, gdybym ukrywał swoje doświadczenie. Zwłaszcza, że prowadzę działalność gospodarczą, więc informacje na mój temat i tak są publiczne.

Moje CV można obejrzeć na tych portalach:
goldenline
Albo pobrać w formacie pdf stąd: CV

BRANDING

12 lat w mediach. 9 lat w reklamie. Miałem dość czasu, aby poznać znakomitych grafików, artów, ilustratorów, accountów i web designerów.

Z kilkoma nadal z przyjemnością współpracuję. Dzięki nim mogę realizować projekty daleko wykraczające poza czysty copywriting.
W zasadzie: jako agencja brandingowa możemy kompleksowo realizować zlecenia reklamowe; od pojedynczego logotypu, przez reklamy prasowe, BTL aż po pełny branding marek i firm.

branding